Správy z Východu

Európsky plavecký deň bol pre Prešov úspešný

1. júna 2011 žilo mesto Prešov, tak ako aj mnohé iné slovenské mestá, oslavami Medzinárodného dňa detí. Tento deň bol medzinárodným aj z iného dôvodu. Tým druhým dôvodom bolo športové podujatie pod názvom Európsky plavecký deň (European swimming day), ktorého vyhlasovateľom bolo české mesto Vysoké Mýto s podporu Českého olympijského výboru.

Cieľom projektu bolo prilákať do bazénov a kúpalísk čo najviac plavcov, ktorých úlohou bolo odplávať 100 m voľným spôsobom. Počet plavcov bol jediným kritériom, ktoré určilo poradie medzi súťažiacimi mestami, pričom mestá prihlásené do tohto projektu boli rozdelené do piatich kategórií a to podľa ich veľkosti, čiže podľa počtu obyvateľov (do 1 000, do 5 000, do 20 000, do 100 000, nad 100 000 obyvateľov). Naše mesto vo svojej kategórii do 100 000 obyvateľov súperilo so Žilinou a trojicou českých miest Novým Jičínom, Kopřivnicami a Mladou Boleslavou.

V našom meste si bolo zaplávať 667 plavcov, a tak sa Prešov umiestnil na druhom mieste za Novým Jičínom, ktorý nás prekonal len o 16 plavcov.

Celkom vo všetkých kategóriách sa projektu zúčastnilo 17 miest a obcí (tri zo Slovenska, jedno z Estónska a zvyšných štrnásť bolo z Česka).
Poďakovanie patrí všetkým plavcom, ktorí prišli svojou aktívnou účasťou podporiť mesto Prešov a tiež netreba zabudnúť na poďakovanie Mestskej správe služieb, ktorá bezplatne poskytla bazény Šťuka a Delfín na toto podujatie.